x 
سبد خرید خالی

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
یاداوری
رابط کاربری (UI)


رابط کاربری (UI)، در زمینه طراحی صنعتی تعامل انسان و کامپیوتر، فضایی است که در آن تعاملات بین انسان ها و دستگاه ها اتفاق می افتد. هدف از این تعامل، این است که اجازه می دهد تا کارایی و کنترل مؤثر دستگاه را انسان انجام دهد، در حالی که دستگاه به طور همزمان اطلاعاتی را که به فرایند تصمیم گیری اپراتورها کمک می کند، فراهم می کند.


یکی از نمونه هایی که روزمره بطور مستمر استفاده می شود، سیستم عامل های کامپیوتری هستند. به عبارت دیگر یک سیستم عامل کامپیوتری یک مفهوم گسترده و بارز به عنوان رابط کاربری شناخته می شود.

به طور کلی، هدف طراحی رابط کاربر برای ایجاد یک رابط کاربر است که باعث می شود آن را آسان (خود توضیحی)، کارآمد و لذت بخش (کاربر پسند) برای کار با دستگاه به طوری که نتیجه مورد نظر را تولید کند.
به طور کلی این به این معنی است که اپراتور نیاز به حداقل ورودی برای دستیابی به خروجی مورد نظر دارد، و خروجی های آن تماما بستگی به آن شخصی دارد که ازآن استفاده می کند یعنی اپراتور از خود هیچ اراده ای ندارد.
بررسی اجمالی:

رابط کاربری به مفهوم رابط انسان و دستگاه بخشی از دستگاه است که رابطه ی میان انسان و ماشین را مدیریت می کند. صفحه نمایش لمسی نمونه هایی از قسمت فیزیکی دستگاه رابط انسان است که ما می توانیم آن را ببینیم و لمس کنیم.

در سیستم های پیچیده، رابط کاربری انسان و دستگاه معمولا کامپیوتری است. اصطلاح “رابط انسان و کامپیوتر” به این نوع سیستم اشاره دارد. در زمینه محاسبه، این اصطلاح به طور معمول به نرم افزار اختصاص داده شده برای کنترل عناصر فیزیکی مورد استفاده برای تعامل انسان و کامپیوتر نیز گسترش می یابد.

مهندسی رابط های انسان و ماشین با توجه به عوامل انسانی افزایش می یابد. رشته های مربوطه عبارتند از مهندسی عوامل انسانی (HFE) و مهندسی قابلیت استفاده (UE)، که بخشی از مهندسی سیستم ها است.

ابزار مورد استفاده برای ترکیب عوامل انسانی در طراحی رابط بر اساس دانش علوم رایانه مانند گرافیک کامپیوتری، سیستم عامل، زبان برنامه نویسی توسعه داده می شود. امروزه ما از رابط کاربری گرافیکی بیان برای رابط انسان و ماشین در رایانه ها استفاده می کنیم، زیرا تقریبا همه آنها اکنون از گرافیک استفاده می کنند.
واژه شناسی:
تفاوت بین یک رابط کاربری و یک رابط اپراتور یا یک رابط کاربری انسان (HMI) وجود دارد.
اصطلاح “رابط کاربر” اغلب در زمینه (شخصی) سیستم های کامپیوتری و دستگاه های الکترونیکی استفاده می شود. جایی که یک شبکه از تجهیزات یا رایانه ها از       طریق MES (Manufacturing Execution System) یا میزبان برای نمایش اطلاعات ارتباط برقرار می کند.
  رابط کاربری انسان (HMI) به طور معمول به یک دستگاه یا قطعه تجهیزات محلی است و روش رابط بین انسان و تجهیزات / دستگاه است. یک رابط اپراتور یک روش رابط است که با استفاده از آن تجهیزات چندگانه که توسط یک سیستم کنترل میزبان مرتبط شده اند دسترسی یا کنترل می شوند.
این سیستم ممکن است چندین رابط کاربر را برای خدمت به انواع مختلف کاربران نمایش دهد. برای مثال، یک پایگاه داده کتابخانه کامپیوتری ممکن است دو رابط کاربری را فراهم کند، یکی برای کاربران کتابخانه (مجموعه ای محدود از توابع، بهینه سازی شده برای سهولت استفاده) و دیگری برای پرسنل کتابخانه (مجموعه ای از توابع، بهینه سازی شده برای کارآیی) رابط کاربری سیستم مکانیکی، وسیله نقلیه یا نصب صنعتی بعضی اوقات به عنوان رابط کاربری انسان (HMI) شناخته می شود.
 
 
در عمل، اختصار MMI همچنان غالبا مورد استفاده قرار می گیرد، گرچه برخی از افراد ممکن است ادعا کنند که MMI اکنون چیزی متفاوت را بیان می کند. یکی دیگر از اختصارات HCI است، اما بیشتر برای تعامل انسان و کامپیوتر مورد استفاده قرار می گیرد.

سایر شرایط استفاده شده عبارتند از کنسول رابط اپراتور (OIC) و ترمینال رابط اپراتور (OIT) با این حال، به اختصار، اصطلاحات به لایه اشاره می کنند که یک انسان را جدا می کند که ماشین را از دستگاه خود می کند.  بدون یک رابط کاربری تمیز و قابل استفاده، انسان نمی تواند با سیستم های اطلاعاتی ارتباط برقرار کند.

 

در علم تخیلی، HMI گاهی اوقات برای اشاره به آنچه بهتر است به عنوان رابط مستقیم عصبی توصیف می شود. با این حال، استفاده از این روش در حال افزایش کاربرد در کاربرد واقعی پروتز (پزشکی) است – افزودنی مصنوعی که جایگزین یک بخش از دست رفته (مانند کاشت حلزون) است.در برخی موارد، رایانه ها ممکن است کاربر را مشاهده کنند و بر اساس اعمالشان بدون دستورات خاص واکنش نشان دهند. ابزاری برای ردیابی قسمتهای بدن مورد نیاز است و سنسورهای موقعیت سر، جهت دید و غیره مورد آزمایش قرار گرفته است. این به ویژه در مورد رابطهای همه جانبه مربوط است.مواردی که در بالا اشاره شد بطور کلی و مفهومی درمورد مقوله ی رابط کاربری توضیح داده شد. یک رابط کاربری بطور کلی همانطور که در بالا نیز اشاره شد یک میانجی میان انسان و کامپیوتر می باشد.

خواندن 77 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 03 تیر 1397 11:27
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
محتوای بیشتر در این بخش: فریم ورک لاراول »

About Author

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

آخرین مطالب بلاگ

رابط کاربری (UI)

رابط کاربری (UI)

رابط کاربری (UI)، در زمینه طراحی صنعتی تعامل انسان...

فریم ورک لاراول

فریم ورک لاراول

لاراول چیست؟لاراول یکی از فول فریم ورک های پیشرفته...

راهکارهای مشتری مداری در وب سایت

راهکارهای مشتری مداری در...

راهکارهای مشتری مداری در کسب و کارهای آنلاینبق گفت...

زبان برنامه‌نویسی php

زبان برنامه‌نویسی php

زبان برنامه‌نویسی php تنها برای توسعه‌ی وب و قسمت...

5روش برای آنکه وب سایت تان را مشهورتر کنید

5روش برای آنکه وب سایت تا...

5 روش برای آنکه وب سایت تان را مشهورتر کنیددنیای ا...

فریمورک چیست

فریمورک چیست

فریم ورک (framework) در اصطلاح به معنای چارچوب است...

گالری تصاویر